2011 Israel F2 Futures - Singles

QUALIFYING DRAW

1st Round

Goran TOSIC (MNE) (1) defeated Eyal COHEN (ISR) 6-2 6-2
Daniel JACOBI (ISR) defeated Arko ZOUTENDIJK (NED) 4-3 Retired
Levente GODRY (HUN) defeated Alon FAIMAN (ISR) 6-3 6-4
Nebojsa PERIC (SRB) defeated Evan MELTZER (USA) 7-5 6-3
Victor BALUDA (RUS) (2) defeated Josip MESIN (CRO) 6-2 6-2
Daniel SKRIPNIK (ISR) defeated Yair GAL (ISR) 6-1 6-1
David MUSHAYEV (ISR) defeated Noam MAZOR (ISR) 3-6 6-4 7-5
Damir DZUMHUR (BIH) (12) defeated Mikelis LIBIETIS (LAT) 7-5 6-3
Mikhail FUFYGIN (RUS) (3) defeated Tobias SCHADE (GER) 2-6 6-3 6-2
Dor BELFER (ISR) defeated Amir ZARI (ISR) 6-0 6-0
Benjamin EZER (ISR) defeated Alon ELIA (ISR) 7-5 6-0
Luca MARGAROLI (SUI) (14) defeated Oskaras KALINAUSKAS (LTU) 2-6 6-4 7-5
Vitali RESHETNIKOV (RUS) (4) defeated Gleb KOZELTSEV (RUS) 6-2 6-0
Mauro BOSIO (ITA) defeated DANIEL TAMIR (ISR) 6-1 6-1
Jozef KOVALIK (SVK) defeated Ronak MANUJA (IND) 6-2 6-0
Marin FRANJICEVIC (CRO) (10) defeated Boris MELAMED (GER) 6-1 6-1
Milos SEKULIC (SWE) (5) defeated Fede VALSANGIACOMO (SUI) 6-1 6-1
Andrea ALOISI (ITA) defeated Matan Shay GANZI (ISR) 6-1 6-3
Guy MICHELEVITZ (ISR) defeated Benas MAJAUSKAS (LTU) 6-2 6-3
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) (13) defeated Tom ZIV (ISR) 6-1 6-1
Adrian SIKORA (SVK) (6) defeated Igor TUBIC (SWE) 6-0 6-1
Netanel ALCABAS (ISR) defeated Igor ZHURAVLEV (RUS) 6-3 6-1
Yossi DAHAN (ISR) defeated Victor SAYO (CMR) 6-1 6-1
Yann MINSTER (SUI) defeated Alexei FILENKOV (RUS) (15) 6-1 6-1
Yannik REUTER (BEL) (7) defeated Simeon BRANZBERG (ISR) 6-1 6-2
Gal HAKAK (ISR) defeated Nir SHAKED (ISR) 6-1 6-1
YEHONATAN KAUFMAN (ISR) defeated Aviv BEN SHABAT (ISR) 7-5 5-7 6-0
Stefan BORG (SWE) (11) defeated Florent DIEP (FRA) 6-3 6-4
Genia GAMAZOV (ISR) defeated Anton MANEGIN (RUS) (8) 6-4 6-4
Claude BENZ (SUI) defeated Philip ORNO (DEN) 7-6(6) 6-2
Ashot KHACHARYAN (RUS) defeated Oran REZNIK (ISR) 6-2 6-4
Sergey STRELKOV (RUS) (16) defeated Daniel ALEKSANDROV (ISR) 6-4 6-3

2nd Round
Goran TOSIC (MNE) (1) defeated Daniel JACOBI (ISR) 6-1 6-1
Levente GODRY (HUN) defeated Nebojsa PERIC (SRB) 7-5 6-3
Victor BALUDA (RUS) (2) defeated Daniel SKRIPNIK (ISR) 6-2 6-3
Damir DZUMHUR (BIH) (12) defeated David MUSHAYEV (ISR) 6-2 6-0
Dor BELFER (ISR) defeated Mikhail FUFYGIN (RUS) (3) 6-1 6-1
Luca MARGAROLI (SUI) (14) defeated Benjamin EZER (ISR) 6-4 6-0
Vitali RESHETNIKOV (RUS) (4) defeated Mauro BOSIO (ITA) 5-7 6-4 6-4
Jozef KOVALIK (SVK) defeated Marin FRANJICEVIC (CRO) (10) 7-5 7-6(7)
Milos SEKULIC (SWE) (5) defeated Andrea ALOISI (ITA) 6-1 7-5
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) (13) defeated Guy MICHELEVITZ (ISR) 5-7 6-3 6-0
Adrian SIKORA (SVK) (6) defeated Netanel ALCABAS (ISR) 6-2 7-5
Yann MINSTER (SUI) defeated Yossi DAHAN (ISR) 6-4 6-1
Yannik REUTER (BEL) (7) defeated Gal HAKAK (ISR) 6-4 6-1
Stefan BORG (SWE) (11) defeated YEHONATAN KAUFMAN (ISR) 6-0 6-2
Claude BENZ (SUI) defeated Genia GAMAZOV (ISR) 6-4 6-3
Sergey STRELKOV (RUS) (16) defeated Ashot KHACHARYAN (RUS) 6-1 6-1

3rd Round
Levente GODRY (HUN) defeated Goran TOSIC (MNE) (1) 6-2 7-6(13)
Victor BALUDA (RUS) (2) defeated Damir DZUMHUR (BIH) (12) 6-4 4-3 Default
Luca MARGAROLI (SUI) (14) defeated Dor BELFER (ISR) 3-6 7-5 6-1
Jozef KOVALIK (SVK) defeated Vitali RESHETNIKOV (RUS) (4) 6-3 6-3
Milos SEKULIC (SWE) (5) defeated Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) (13) 6-1 6-2
Adrian SIKORA (SVK) (6) defeated Yann MINSTER (SUI) 6-2 6-0
Yannik REUTER (BEL) (7) defeated Stefan BORG (SWE) (11) 6-4 6-1
Claude BENZ (SUI) defeated Sergey STRELKOV (RUS) (16) 4-6 6-2 6-3


MAIN DRAW

1st Round
Amir WEINTRAUB (ISR) (1) defeated Claude BENZ (SUI) 6-2 6-2
Alexander RUMYANTSEV (RUS) defeated Sergei KROTIOUK (RUS) 6-1 4-6 6-4
Yannik REUTER (BEL) defeated Saar STEELE (ISR) 6-3 7-5
Walter TRUSENDI (ITA) (5) defeated Richard MUZAEV (RUS) 6-2 7-6(4)
Roman VOGELI (CZE) defeated Karlis LEJNIEKS (LAT) (3) 6-4 6-4
Tal EROS (ISR) defeated Luca MARGAROLI (SUI) 6-1 6-2
Nikola CACIC (SRB) defeated Henri LAAKSONEN (SUI) 7-6(4) 6-2
Stanislav VOVK (RUS) defeated Andrea FALGHERI (ITA) (7) 6-0 6-2
Stefan BORG (SWE) defeated Claudio GRASSI (ITA) (6) 6-1 7-6(3)
Jozef KOVALIK (SVK) defeated Kamil CAPKOVIC (SVK) 6-3 7-5
Milos SEKULIC (SWE) defeated Gilad BEN ZVI (ISR) 3-6 6-1 6-2
Adam KELLNER (HUN) (4) defeated Levente GODRY (HUN) 6-2 6-2
Steven DIEZ (CAN) (8) defeated Victor BALUDA (RUS) 6-4 6-3
Adrian SIKORA (SVK) defeated Michal KONECNY (CZE) 3-6 6-3 6-1
Robert RUMLER (CZE) defeated Tomer HODOROV (ISR) 6-3 6-3
Valery RUDNEV (RUS) (2) defeated Ismar GORCIC (BIH) 6-4 6-2

2nd Round
Amir WEINTRAUB (ISR) (1) defeated Alexander RUMYANTSEV (RUS) 7-6(4) 2-6 6-2
Walter TRUSENDI (ITA) (5) defeated Yannik REUTER (BEL) 7-5 7-5
Roman VOGELI (CZE) defeated Tal EROS (ISR) 6-3 6-1
Stanislav VOVK (RUS) defeated Nikola CACIC (SRB) 7-6(2) 1-6 6-3
Jozef KOVALIK (SVK) defeated Stefan BORG (SWE) 7-5 7-6(5)
Adam KELLNER (HUN) (4) defeated Milos SEKULIC (SWE) 3-6 6-2 6-3
Adrian SIKORA (SVK) defeated Steven DIEZ (CAN) (8) 7-6(2) 6-4
Valery RUDNEV (RUS) (2) defeated Robert RUMLER (CZE) 6-4 6-2

Quarterfinal
Amir WEINTRAUB (ISR) (1) defeated Walter TRUSENDI (ITA) (5) 7-5 6-4
Roman VOGELI (CZE) defeated Stanislav VOVK (RUS) 6-2 6-2
Adam KELLNER (HUN) (4) defeated Jozef KOVALIK (SVK) 6-2 5-7 6-4
Adrian SIKORA (SVK) defeated Valery RUDNEV (RUS) (2) 6-0 6-1

Semifinal
Roman VOGELI (CZE) defeated Amir WEINTRAUB (ISR) (1) 6-3 6-3
Adam KELLNER (HUN) (4) defeated Adrian SIKORA (SVK) 7-5 6-2

Final
Adam KELLNER (HUN) (4) defeated Roman VOGELI (CZE) 6-3 6-2