2011 Germany F2 Futures - Singles

QUALIFYING DRAW

1st Round

Dieter KINDLMANN (GER) (1) defeated Mateo FABER (CRO) 6-1 6-1
Andriej KAPAS (POL) defeated Guido TROESTER (GER) 6-3 6-4
Yannick HANFMANN (GER) defeated Franjo RASPUDIC (BIH) 6-4 7-5
Mathieu FROMENT (FRA) defeated Jakub LUSTYK (CZE) (9) 6-2 6-4
Marius COPIL (ROU) (2) defeated Sebastian SACHS (GER) 6-0 6-0
Raphael HEMMELER (SUI) defeated Marko KRICKOVIC (GER) 6-1 6-0
Matthias KOLBE (GER) defeated Michael HOLE (AUS) 6-1 6-1
Stanislav POPLAVSKYY (UKR) (13) defeated Raphael LUSTENBERGER (SUI) 7-6(6) 3-6 6-0
Yann MARTI (SUI) (3) defeated Yannick ZUERN (GER) 6-1 6-4
Jean ZIETSMAN (GER) defeated Ognjen JOVANOVIC (SRB) 6-3 6-3
Martin LACKO (SVK) defeated Florian KAPPE (GER) 6-2 6-2
Francois-Arthur VIBERT (FRA) (14) defeated Christian LICHTENEGGER (GER) 6-1 3-6 6-3
Clinton THOMSON (AUS) (4) defeated Marvin TAWASI (GER) 6-3 6-3
Tristan LAMASINE (FRA) defeated Otakar LUCAK (CZE) 7-6(4) 6-4
Markus ERIKSSON (SWE) defeated Soma KESTHELY (NOR) 6-3 6-3
Nikolai FIDIRKO (BLR) (10) defeated Marko LENZ (GER) 6-3 3-6 6-3
Albano OLIVETTI (FRA) (5) defeated Trent AARON (USA) 6-0 6-2
Tobias SIMON (GER) defeated Jeremy JAHN (GER) 6-1 7-5
Konstantin GERLAKH (RUS) defeated Hendrik JEBENS (GER) 6-1 6-0
Sandro EHRAT (SUI) (11) defeated Mateusz KOWALCZYK (POL) 6-2 6-2
Marc MEIGEL (GER) (6) defeated Navid JOHANNIGMANN (GER) 6-4 6-2
Philip DAVYDENKO (RUS) defeated Radim URBANEK (CZE) 6-7(3) 6-2 6-1
Alexey VATUTIN (RUS) defeated Lukas FINZELBERG (GER) 6-0 6-0
Kevin DEDEN (GER) defeated Baptiste BAYET (FRA) (16) 6-1 7-6(5)
Daniel DANILOVIC (SWE) (7) defeated Sebastian BAETTGER (GER) 6-3 4-6 6-4
Richard BECKER (GER) defeated Janis PODZUS (LAT) 7-6(6) 7-5
Duje KEKEZ (CRO) defeated Martins PODZUS (LAT) 6-4 6-1
Daniel BERTA (SWE) (15) defeated Lucas SZEWCZYK (FRA) 6-3 6-7(4) 6-3
Stephan FRANSEN (NED) defeated David THURNER (GER) (8) 7-6(6) 6-4
Antoine ESCOFFIER (FRA) defeated Craig SCHWARTZ (USA) 6-3 6-3
Nils BRINKMAN (GER) defeated Vlad Corneliu POP (ROU) 6-1 6-4
Antal VAN DER DUIM (NED) (12) defeated Michael BINDER (GER) 6-2 6-3

2nd Round
Dieter KINDLMANN (GER) (1) defeated Andriej KAPAS (POL) 6-7(4) 6-2 6-2
Yannick HANFMANN (GER) defeated Mathieu FROMENT (FRA) 6-3 7-6(5)
Marius COPIL (ROU) (2) defeated Raphael HEMMELER (SUI) 6-1 6-2
Matthias KOLBE (GER) defeated Stanislav POPLAVSKYY (UKR) (13) 6-2 6-0
Yann MARTI (SUI) (3) defeated Jean ZIETSMAN (GER) 7-6(2) 6-3
Francois-Arthur VIBERT (FRA) (14) defeated Martin LACKO (SVK) 6-2 6-3
Clinton THOMSON (AUS) (4) defeated Tristan LAMASINE (FRA) 6-3 6-2
Nikolai FIDIRKO (BLR) (10) defeated Markus ERIKSSON (SWE) 6-2 6-1
Albano OLIVETTI (FRA) (5) defeated Tobias SIMON (GER) 6-4 7-6(4)
Sandro EHRAT (SUI) (11) defeated Konstantin GERLAKH (RUS) 6-2 6-2
Marc MEIGEL (GER) (6) defeated Philip DAVYDENKO (RUS) 6-2 6-2
Alexey VATUTIN (RUS) defeated Kevin DEDEN (GER) 3-6 7-6(7) Retired
Daniel DANILOVIC (SWE) (7) defeated Richard BECKER (GER) 7-6(2) 6-0
Daniel BERTA (SWE) (15) defeated Duje KEKEZ (CRO) 6-2 6-4
Antoine ESCOFFIER (FRA) defeated Stephan FRANSEN (NED) 7-6(9) 3-6 6-4
Antal VAN DER DUIM (NED) (12) defeated Nils BRINKMAN (GER) 6-1 6-1

3rd Round
Dieter KINDLMANN (GER) (1) defeated Yannick HANFMANN (GER) Walkover
Marius COPIL (ROU) (2) defeated Matthias KOLBE (GER) 6-3 6-2
Yann MARTI (SUI) (3) defeated Francois-Arthur VIBERT (FRA) (14) 6-7(6) 6-2 6-3
Clinton THOMSON (AUS) (4) defeated Nikolai FIDIRKO (BLR) (10) 7-5 6-2
Sandro EHRAT (SUI) (11) defeated Albano OLIVETTI (FRA) (5) 7-6(2) 6-7(10) 7-5
Marc MEIGEL (GER) (6) defeated Alexey VATUTIN (RUS) 6-4 6-7(2) 6-3
Daniel DANILOVIC (SWE) (7) defeated Daniel BERTA (SWE) (15) 7-6(5) 2-2 Retired
Antal VAN DER DUIM (NED) (12) defeated Antoine ESCOFFIER (FRA) 4-6 6-2 6-2


MAIN DRAW

1st Round
Andreas BECK (GER) (1) defeated Yann MARTI (SUI) 6-3 6-1
Gero KRETSCHMER (GER) defeated Holger FISCHER (GER) 6-3 6-4
Philipp OSWALD (AUT) defeated Mikhail LEDOVSKIKH (RUS) 6-7(3) 6-4 7-6(7)
Luca VANNI (ITA) defeated Miloslav MECIR (SVK) (5) 6-2 6-3
Marius COPIL (ROU) (4) defeated Daniel LUSTIG (CZE) 6-4 7-6(4)
Roman JEBAVY (CZE) defeated Clinton THOMSON (AUS) 4-6 6-2 6-1
Peter TOREBKO (GER) defeated Nils LANGER (GER) 7-5 7-6(4)
Niels DESEIN (BEL) (6) defeated Antal VAN DER DUIM (NED) 6-3 3-6 7-6(5)
Jan MERTL (CZE) defeated Andis JUSKA (LAT) (8) 6-3 6-3
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Matthias KOLBE (GER) 6-2 5-7 6-3
Sandro EHRAT (SUI) defeated Kevin KRAWIETZ (GER) 7-6(4) 4-6 7-6(2)
Dieter KINDLMANN (GER) (3) defeated Antony DUPUIS (FRA) 6-2 6-3
Marcel ZIMMERMANN (GER) (7) defeated Florian FALLERT (GER) 6-3 6-4
Jakob SUDE (GER) defeated Marc MEIGEL (GER) 3-6 6-3 6-3
Carl BERGMAN (SWE) defeated Daniel DANILOVIC (SWE) 3-6 7-5 Retired
Denis MATSUKEVITCH (RUS) defeated Bastian KNITTEL (GER) (2) 7-5 6-1

2nd Round
Gero KRETSCHMER (GER) defeated Andreas BECK (GER) (1) 7-5 7-6(3)
Luca VANNI (ITA) defeated Philipp OSWALD (AUT) 6-3 6-2
Marius COPIL (ROU) (4) defeated Roman JEBAVY (CZE) 6-3 6-7(3) 7-5
Niels DESEIN (BEL) (6) defeated Peter TOREBKO (GER) 3-6 7-5 6-2
Jan MERTL (CZE) defeated Jan-Lennard STRUFF (GER) 5-7 7-5 6-1
Dieter KINDLMANN (GER) (3) defeated Sandro EHRAT (SUI) 6-4 6-3
Jakob SUDE (GER) defeated Marcel ZIMMERMANN (GER) (7) 6-3 3-6 7-6(4)
Denis MATSUKEVITCH (RUS) defeated Carl BERGMAN (SWE) 5-7 6-2 6-2

Quarterfinal
Gero KRETSCHMER (GER) defeated Luca VANNI (ITA) 6-4 6-3
Marius COPIL (ROU) (4) defeated Niels DESEIN (BEL) (6) 7-5 7-6(4)
Jan MERTL (CZE) defeated Dieter KINDLMANN (GER) (3) 6-4 6-4
Denis MATSUKEVITCH (RUS) defeated Jakob SUDE (GER) 6-3 6-2

Semifinal
Marius COPIL (ROU) (4) defeated Gero KRETSCHMER (GER) 6-2 6-2
Jan MERTL (CZE) defeated Denis MATSUKEVITCH (RUS) 6-3 6-2

Final
Jan MERTL (CZE) defeated Marius COPIL (ROU) (4) 3-6 6-3 6-4