2011 Brazil F4 Futures - Singles

QUALIFYING DRAW

1st Round
Marcelo DEMOLINER (BRA) (1) defeated Pedro MENNA BARRETO (BRA) 6-1 6-0
Gustavo GUERSES (BRA) (16) defeated Rodrigo PERRI (BRA) 6-0 6-1
Tiago LOPES (BRA) (2) defeated Victor Acurcio MACHADO (BRA) 6-1 6-0
Augusto MEIRELLES (BRA) (12) defeated Igor BRAGA (BRA) 6-2 6-2
Diego MATOS (BRA) (3) defeated Rafael RACY (BRA) 4-6 6-2 6-1
Wilson LEITE (BRA) (14) defeated Franco ECHENIQUE (ARG) 4-6 6-3 7-6(4)
Matthew SHORT (GBR) (4) defeated Fernando ALBUQUERQUE (BRA) 5-7 6-1 6-3
Ariel BEHAR (URU) (10) defeated Acyr BRINGEL FIGUEIREDO (BRA) 6-0 6-0
Valter MORI-FILHO (BRA) defeated Eduardo DISCHINGER (BRA) (5) 6-3 6-2
Bruno SEMENZATO (BRA) (9) defeated Joao GAUER (BRA) 6-4 6-4
Charles COSTA (BRA) (6) defeated Thales LEVY (BRA) 6-3 6-2
Felipe FRIAS (BRA) defeated Victor MAYNARD (BRA) (13) 7-6(1) 7-6(5)
Marlon OLIVEIRA (BRA) (7) defeated Nicolas CAVALHEIRO (BRA) 6-0 6-2
Jose BENITEZ (PAR) (11) defeated Mauricio CASSIMIRO (BRA) 6-4 6-1
Idio ESCOBAR (BRA) (8) defeated Pedro FEITOSA (BRA) 6-4 6-4
Gabriel PIMENTEL (BRA) defeated Alex BLUMENBERG (BRA) (15) 6-3 6-4

2nd Round
Gustavo GUERSES (BRA) (16) defeated Marcelo DEMOLINER (BRA) (1) 6-3 2-0 Retired
Tiago LOPES (BRA) (2) defeated Augusto MEIRELLES (BRA) (12) 6-3 6-3
Diego MATOS (BRA) (3) defeated Wilson LEITE (BRA) (14) 6-3 6-4
Ariel BEHAR (URU) (10) defeated Matthew SHORT (GBR) (4) 6-4 7-6(6)
Bruno SEMENZATO (BRA) (9) defeated Valter MORI-FILHO (BRA) 2-6 6-4 6-4
Charles COSTA (BRA) (6) defeated Felipe FRIAS (BRA) 6-1 6-0
Marlon OLIVEIRA (BRA) (7) defeated Jose BENITEZ (PAR) (11) 7-5 6-1
Idio ESCOBAR (BRA) (8) defeated Gabriel PIMENTEL (BRA) 6-3 7-5


MAIN DRAW

1st Round
Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) defeated Ariel BEHAR (URU) 6-3 7-5
Pedro SOUSA (POR) defeated Gabriel DIAS (BRA) 6-3 6-2
Fabricio NEIS (BRA) defeated Gustavo GUERSES (BRA) 6-7(8) 6-4 6-2
Andre MIELE (BRA) (8) defeated Augusto LARANJA (BRA) 6-2 6-4
Morgan PHILLIPS (GBR) defeated Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (4) 7-6(2) 7-5
Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Idio ESCOBAR (BRA) 6-1 6-1
Tiago SLONIK (BRA) defeated Luis David MARTINEZ (VEN) 6-2 6-2
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (6) defeated Diego MATOS (BRA) 1-6 6-4 6-4
Christian LINDELL (SWE) (7) defeated Federico CORIA (ARG) 6-4 5-7 6-1
Marlon OLIVEIRA (BRA) defeated Luciano SILVA (BRA) 6-1 4-6 6-3
Jose PEREIRA (BRA) defeated Tiago LOPES (BRA) 6-3 7-5
Rafael CAMILO (BRA) (3) defeated Alexandre SCHNITMAN (BRA) 6-2 7-5
Andre BEGEMANN (GER) (5) defeated Charles COSTA (BRA) 7-6(5) 2-6 7-5
Fabiano DE PAULA (BRA) defeated Danilo FERRAZ (BRA) 3-6 7-5 6-4
Ivan MIRANDA (PER) defeated Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) 6-4 6-2
Caio ZAMPIERI (BRA) (2) defeated Bruno SEMENZATO (BRA) 6-1 6-3

2nd Round
Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) defeated Pedro SOUSA (POR) 6-3 4-6 7-5
Andre MIELE (BRA) (8) defeated Fabricio NEIS (BRA) 6-2 6-4
Morgan PHILLIPS (GBR) defeated Guilherme CLEZAR (BRA) 3-6 7-6(3) 6-4
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (6) defeated Tiago SLONIK (BRA) 6-4 Retired
Christian LINDELL (SWE) (7) defeated Marlon OLIVEIRA (BRA) 7-5 6-3
Rafael CAMILO (BRA) (3) defeated Jose PEREIRA (BRA) 4-6 6-4 6-4
Andre BEGEMANN (GER) (5) defeated Fabiano DE PAULA (BRA) 6-3 4-6 7-6(1)
Caio ZAMPIERI (BRA) (2) defeated Ivan MIRANDA (PER) 6-1 5-7 6-4

Quarterfinal
Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) defeated Andre MIELE (BRA) (8) 3-6 7-6(7) 6-1
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (6) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 6-3 0-6 7-5
Rafael CAMILO (BRA) (3) defeated Christian LINDELL (SWE) (7) 6-3 6-1
Andre BEGEMANN (GER) (5) defeated Caio ZAMPIERI (BRA) (2) 2-6 7-6(1) 6-2

Semifinal
Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) defeated Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (6) 6-7(4) 6-4 6-4
Rafael CAMILO (BRA) (3) defeated Andre BEGEMANN (GER) (5) 6-7(13) 6-4 7-5

Final
Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) defeated Rafael CAMILO (BRA) (3) 6-3 6-4