2011 Turkey F1 Futures - Singles

QUALIFYING DRAW

1st Round
Ilia STARKOV (RUS) (1) BYE
Arakel VARTANYAN (RUS) defeated Can KIZILTUNA (TUR) 6-4 6-2
Andreas NEYKOV (BUL) BYE
N.Sriram BALAJI (IND) (14) BYE
Tomislav BRKIC (BIH) (2) BYE
Sardor PULATOV (UZB) BYE
Can ALTINER (TUR) BYE
Thibault VENTURINO (FRA) (13) BYE
Toni ANDROIC (CRO) (3) BYE
Emre AYDIN (TUR) defeated Sefa SULUOGLU (TUR) 6-3 4-6 6-1
Mujtaba KHAN (CAN) BYE
Maik BURLAGE (GER) (10) BYE
Medy CHETTAR (FRA) (4) BYE
John VALENTI (USA) BYE
Mert DINC (TUR) BYE
Akash WAGH (IND) (11) BYE
Andrei CIUMAC (MDA) (5) BYE
Gokberk ERGENEMAN (TUR) defeated Marco FOGLIATA (ITA) 6-4 6-2
Blake MOTT (AUS) BYE
Dmitri MARFINSKY (RUS) (12) BYE
Pavel FILIN (BLR) (6) BYE
Vadim LOBANOV (UKR) BYE
Antun PEHAR (CRO) BYE
Tim FOCHT (GER) (15) BYE
Elie ROUSSET (FRA) (7) BYE
Alem TLESHOV (KAZ) defeated Tim NEKIC (GER) 3-6 6-2 7-6(7)
Durukan DURMUS (TUR) BYE
Marin DRAGANJA (CRO) (9) BYE
Kevin BOTTI (FRA) (8) BYE
Sarp LALELI (TUR) BYE
George VON MASSOW (GER) BYE
Can CETINEL (TUR) (16) BYE

2nd Round
Ilia STARKOV (RUS) (1) defeated Arakel VARTANYAN (RUS) 6-1 6-1
N.Sriram BALAJI (IND) (14) defeated Andreas NEYKOV (BUL) 6-4 6-2
Tomislav BRKIC (BIH) (2) defeated Sardor PULATOV (UZB) 6-4 6-1
Thibault VENTURINO (FRA) (13) defeated Can ALTINER (TUR) 6-2 6-3
Toni ANDROIC (CRO) (3) defeated Emre AYDIN (TUR) 6-1 6-2
Maik BURLAGE (GER) (10) defeated Mujtaba KHAN (CAN) 6-0 6-1
Medy CHETTAR (FRA) (4) defeated John VALENTI (USA) 6-2 6-3
Akash WAGH (IND) (11) defeated Mert DINC (TUR) 6-2 6-2
Andrei CIUMAC (MDA) (5) defeated Gokberk ERGENEMAN (TUR) 6-4 6-2
Dmitri MARFINSKY (RUS) (12) defeated Blake MOTT (AUS) 6-4 6-7(5) 6-1
Pavel FILIN (BLR) (6) defeated Vadim LOBANOV (UKR) 6-0 6-0
Antun PEHAR (CRO) defeated Tim FOCHT (GER) (15) 6-1 2-6 6-4
Elie ROUSSET (FRA) (7) defeated Alem TLESHOV (KAZ) 6-1 6-0
Marin DRAGANJA (CRO) (9) defeated Durukan DURMUS (TUR) 1-6 6-2 6-4
Kevin BOTTI (FRA) (8) defeated Sarp LALELI (TUR) 6-1 6-1
George VON MASSOW (GER) defeated Can CETINEL (TUR) (16) 4-6 6-3 6-1

3rd Round
N.Sriram BALAJI (IND) (14) defeated Ilia STARKOV (RUS) (1) 6-4 6-3
Thibault VENTURINO (FRA) (13) defeated Tomislav BRKIC (BIH) (2) 6-3 6-2
Toni ANDROIC (CRO) (3) defeated Maik BURLAGE (GER) (10) 6-3 6-1
Akash WAGH (IND) (11) defeated Medy CHETTAR (FRA) (4) 7-6(8) 6-4
Andrei CIUMAC (MDA) (5) defeated Dmitri MARFINSKY (RUS) (12) 6-4 3-6 6-2
Pavel FILIN (BLR) (6) defeated Antun PEHAR (CRO) 4-6 7-6(6) 6-3
Marin DRAGANJA (CRO) (9) defeated Elie ROUSSET (FRA) (7) 6-4 6-4
Kevin BOTTI (FRA) (8) defeated George VON MASSOW (GER) 6-1 6-4


MAIN DRAW

1st Round
Attila BALAZS (HUN) (1) defeated Efe YURTACAN (TUR) 6-2 6-0
Tomislav BRKIC (BIH) defeated Toni ANDROIC (CRO) 7-5 6-2
Dino MARCAN (CRO) defeated N.Sriram BALAJI (IND) 6-2 6-4
Dusan LAJOVIC (SRB) (6) defeated Patrik BRYDOLF (SWE) 7-5 6-3
Artem SMIRNOV (UKR) (3) defeated Anil YUKSEL (TUR) 6-1 6-2
Simon CAUVARD (FRA) defeated Akash WAGH (IND) 4-6 6-1 7-5
Aljaz BEDENE (SLO) defeated Aleksandr AGAFONOV (UKR) 6-2 6-1
Tihomir GROZDANOV (BUL) defeated Denys MOLCHANOV (UKR) (7) 4-6 7-5 6-2
Rudy COCO (FRA) (5) defeated Thibault VENTURINO (FRA) 6-3 6-4
Kevin BOTTI (FRA) defeated Andrei CIUMAC (MDA) 6-2 6-0
Andrei VASILEVSKI (BLR) defeated Pavel FILIN (BLR) 6-3 4-6 6-1
Fabrice MARTIN (FRA) (4) defeated Tyler HOCHWALT (USA) 6-3 6-4
David RICE (GBR) (8) defeated Marin DRAGANJA (CRO) 6-1 6-0
Alexandre RENARD (FRA) defeated Gleb ALEKSEENKO (UKR) 6-0 6-3
Haluk AKKOYUN (TUR) defeated Dorian DESCLOIX (FRA) 6-0 4-6 6-3
Andrey KUMANTSOV (RUS) (2) defeated Burak VARDAL (TUR) 6-0 6-0

2nd Round
Attila BALAZS (HUN) (1) defeated Tomislav BRKIC (BIH) 6-1 6-3
Dusan LAJOVIC (SRB) (6) defeated Dino MARCAN (CRO) 7-6(2) 6-4
Artem SMIRNOV (UKR) (3) defeated Simon CAUVARD (FRA) 6-3 6-3
Aljaz BEDENE (SLO) defeated Tihomir GROZDANOV (BUL) 6-3 7-6(5)
Kevin BOTTI (FRA) defeated Rudy COCO (FRA) (5) 6-4 6-0
Fabrice MARTIN (FRA) (4) defeated Andrei VASILEVSKI (BLR) 6-4 6-2
Alexandre RENARD (FRA) defeated David RICE (GBR) (8) 6-3 7-5
Andrey KUMANTSOV (RUS) (2) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-3 7-5

Quarterfinal
Dusan LAJOVIC (SRB) (6) defeated Attila BALAZS (HUN) (1) 7-5 6-2
Artem SMIRNOV (UKR) (3) defeated Aljaz BEDENE (SLO) 6-4 6-4
Fabrice MARTIN (FRA) (4) defeated Kevin BOTTI (FRA) 6-4 6-2
Alexandre RENARD (FRA) defeated Andrey KUMANTSOV (RUS) (2) 6-2 2-6 6-2

Semifinal
Artem SMIRNOV (UKR) (3) defeated Dusan LAJOVIC (SRB) (6) 6-4 6-3
Alexandre RENARD (FRA) defeated Fabrice MARTIN (FRA) (4) 7-6(5) 6-4

Final
Artem SMIRNOV (UKR) (3) defeated Alexandre RENARD (FRA) 6-4 6-3