2011 Great Britain F1 Futures - Singles

QUALIFYING DRAW

1st Round
Daniel EVANS (GBR) (1) BYE
Jack PATERSON (GBR) BYE
Adam STEVENSON (GBR) defeated Curtis CLARKE (GBR) 6-2 6-0
David BAXENDINE (GBR) (11) BYE
Nicolas ROSENZWEIG (FRA) (2) BYE
Jack BUSBY (GBR) BYE
Chris ANGUELOV (BUL) defeated Etienne BOUCHOT (FRA) 6-2 6-3
Tristan LAMASINE (FRA) (16) BYE
Xander SPONG (NED) (3) BYE
Jordan YOUNG (GBR) BYE
Hugo NYS (FRA) defeated Lazare KUKHALASHVILI (GEO) 6-7(4) 6-1 6-2
Lewis BURTON (GBR) (13) BYE
Barry KING (IRL) (4) BYE
Viktor STJERN (SWE) defeated Keelan OAKLEY (GBR) 6-3 6-4
Rogan EGERTON (GBR) defeated Luke WAINWRIGHT (GBR) 6-0 6-2
Marshall TUTU (GBR) (12) BYE
Alexandre PENAUD (FRA) (5) BYE
Rihards EMULINS (LAT) BYE
James IRELAND (GBR) defeated Jordan GRAY (GBR) 7-6(6) 7-6(4)
Sam BARRY (IRL) (10) BYE
Olivier CHARROIN (FRA) (6) BYE
Joseph GILL (GBR) BYE
Daniel SIDAWAY (GBR) defeated Mithun Prathilal RAMAN (GBR) 6-0 6-1
Vincent STOUFF (FRA) (9) BYE
Chris PRIDDLE (GBR) (7) BYE
Adam THORNTON-BROWN (GBR) defeated James HIGNETT (GBR) 6-3 6-1
Tobias SIMON (GER) defeated Charlie GOODE (GBR) 6-0 6-1
Pirmin HAENLE (GER) (14) BYE
Liam BROADY (GBR) (8) BYE
Ryan CHOW (CAN) BYE
Tom ALLEN (GBR) defeated Nicholas HATCHETT (GBR) 7-5 6-4
Oliver HUDSON (GBR) (15) BYE

2nd Round
Daniel EVANS (GBR) (1) defeated Jack PATERSON (GBR) 6-0 6-0
David BAXENDINE (GBR) (11) defeated Adam STEVENSON (GBR) 6-0 6-1
Nicolas ROSENZWEIG (FRA) (2) defeated Jack BUSBY (GBR) 7-5 6-2
Tristan LAMASINE (FRA) (16) defeated Chris ANGUELOV (BUL) 6-1 6-2
Xander SPONG (NED) (3) defeated Jordan YOUNG (GBR) 6-2 6-0
Hugo NYS (FRA) defeated Lewis BURTON (GBR) (13) 6-1 6-2
Barry KING (IRL) (4) defeated Viktor STJERN (SWE) 6-0 2-0 Retired
Marshall TUTU (GBR) (12) defeated Rogan EGERTON (GBR) 7-6(4) 6-2
Alexandre PENAUD (FRA) (5) defeated Rihards EMULINS (LAT) 6-3 6-1
Sam BARRY (IRL) (10) defeated James IRELAND (GBR) 6-4 6-0
Olivier CHARROIN (FRA) (6) defeated Joseph GILL (GBR) 6-0 6-1
Vincent STOUFF (FRA) (9) defeated Daniel SIDAWAY (GBR) 6-0 6-2
Chris PRIDDLE (GBR) (7) defeated Adam THORNTON-BROWN (GBR) 6-3 6-4
Pirmin HAENLE (GER) (14) defeated Tobias SIMON (GER) 7-6(6) 6-4
Liam BROADY (GBR) (8) defeated Ryan CHOW (CAN) 6-1 6-1
Tom ALLEN (GBR) defeated Oliver HUDSON (GBR) (15) 6-3 6-3

3rd Round
Daniel EVANS (GBR) (1) defeated David BAXENDINE (GBR) (11) 6-3 6-1
Nicolas ROSENZWEIG (FRA) (2) defeated Tristan LAMASINE (FRA) (16) 6-3 7-5
Xander SPONG (NED) (3) defeated Hugo NYS (FRA) 6-3 4-6 6-4
Barry KING (IRL) (4) defeated Marshall TUTU (GBR) (12) 6-3 6-3
Sam BARRY (IRL) (10) defeated Alexandre PENAUD (FRA) (5) 7-6(4) 6-3
Vincent STOUFF (FRA) (9) defeated Olivier CHARROIN (FRA) (6) 6-1 6-4
Pirmin HAENLE (GER) (14) defeated Chris PRIDDLE (GBR) (7) 7-6(4) 6-2
Liam BROADY (GBR) (8) defeated Tom ALLEN (GBR) 6-0 6-1


MAIN DRAW

1st Round
Uladzimir IGNATIK (BLR) (1) defeated Chris PRIDDLE (GBR) 6-4 6-4
Baptiste DUPUY (FRA) defeated Pirmin HAENLE (GER) 6-3 6-2
Kenny DE SCHEPPER (FRA) defeated Alexander BURY (BLR) 6-2 6-3
Mathieu RODRIGUES (FRA) (8) defeated Miles BUGBY (GBR) 7-5 6-4
Michael RYDERSTEDT (SWE) (3) defeated Vincent STOUFF (FRA) 6-1 6-3
Robert VARGA (HUN) defeated Liam BROADY (GBR) 6-3 5-7 6-3
Gleb SAKHAROV (FRA) defeated Sami REINWEIN (GER) 6-2 6-4
Jamie BAKER (GBR) (6) defeated Sam BARRY (IRL) 6-3 6-4
Juho PAUKKU (FIN) (7) defeated Xander SPONG (NED) 6-0 3-6 6-2
Chris EATON (GBR) defeated Marc SIEBER (GER) 6-4 7-6(3)
Albano OLIVETTI (FRA) defeated Richard GABB (GBR) 6-2 6-1
Mirza BASIC (BIH) defeated Harri HELIOVAARA (FIN) (4) 6-3 6-0
Daniel EVANS (GBR) (5) defeated Daniel BERTA (SWE) 7-6(2) 6-4
Alexander SLABINSKY (GBR) defeated Barry KING (IRL) 6-3 6-4
Nicolas ROSENZWEIG (FRA) defeated Ahmed EL MENSHAWY (GBR) 6-1 6-4
Alexandre SIDORENKO (FRA) (2) defeated Yann MARTI (SUI) 6-4 7-6(7)

2nd Round
Uladzimir IGNATIK (BLR) (1) defeated Baptiste DUPUY (FRA) 7-6(7) 6-4
Kenny DE SCHEPPER (FRA) defeated Mathieu RODRIGUES (FRA) (8) 6-3 6-2
Michael RYDERSTEDT (SWE) (3) defeated Robert VARGA (HUN) 6-3 7-5
Jamie BAKER (GBR) (6) defeated Gleb SAKHAROV (FRA) 6-1 6-3
Chris EATON (GBR) defeated Juho PAUKKU (FIN) (7) 6-2 6-4
Mirza BASIC (BIH) defeated Albano OLIVETTI (FRA) 7-6(6) 6-2
Daniel EVANS (GBR) (5) defeated Alexander SLABINSKY (GBR) 6-1 6-2
Alexandre SIDORENKO (FRA) (2) defeated Nicolas ROSENZWEIG (FRA) 6-4 6-1

Quarterfinal
Kenny DE SCHEPPER (FRA) defeated Uladzimir IGNATIK (BLR) (1) 6-4 4-6 7-5
Michael RYDERSTEDT (SWE) (3) defeated Jamie BAKER (GBR) (6) 1-6 6-3 7-5
Mirza BASIC (BIH) defeated Chris EATON (GBR) 6-4 7-6(5)
Alexandre SIDORENKO (FRA) (2) defeated Daniel EVANS (GBR) (5) 7-6(4) 3-6 6-2

Semifinal
Kenny DE SCHEPPER (FRA) defeated Michael RYDERSTEDT (SWE) (3) 6-3 7-6(4)
Alexandre SIDORENKO (FRA) (2) defeated Mirza BASIC (BIH) 6-3 6-4

Final
Kenny DE SCHEPPER (FRA) defeated Alexandre SIDORENKO (FRA) (2) 7-5 7-5