2011 Brazil F3 Futures - Singles

QUALIFYING DRAW

1st Round
Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) (1) BYE
Alex BLUMENBERG (BRA) (11) defeated Lucas Artur COUTINHO (BRA) 6-1 6-0
Tiago LOPES (BRA) (2) defeated Fabio PATERNO (BRA) 6-1 6-1
Gustavo GUERSES (BRA) (12) defeated Franco ECHENIQUE (ARG) 4-6 7-6(3) 6-2
Luis David MARTINEZ (VEN) (3) defeated Rodrigo GIUDICI (BRA) 6-0 6-1
Nicolas CAVALHEIRO (BRA) defeated Jose BENITEZ (PAR) (9) Walkover
Charles COSTA (BRA) (4) defeated Igor BRAGA (BRA) 6-4 6-1
Valter MORI-FILHO (BRA) (15) defeated Gabriel PINEIS (BRA) 6-2 6-1
Bruno SEMENZATO (BRA) (5) defeated Lenoir RAMOS (BRA) 6-3 6-4
Gabriel PIMENTEL (BRA) (14) defeated Felipe FRIAS (BRA) 6-1 6-3
Idio ESCOBAR (BRA) (6) defeated Manoel Barbosa ANDRADE NETO (BRA) 6-1 6-1
Thales LEVY (BRA) (16) defeated Pedro MENNA BARRETO (BRA) 6-2 6-0
Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) (7) defeated Felipe GIGLIOTTI (BRA) 6-0 6-3
Wilson LEITE (BRA) (10) defeated Rafael RACY (BRA) 6-4 4-6 6-0
Ariel BEHAR (URU) (8) defeated Pedro FEITOSA (BRA) 6-1 6-4
Matteo VOLANTE (ITA) defeated Joao GAUER (BRA) (13) 4-6 6-0 6-2

2nd Round
Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) (1) defeated Alex BLUMENBERG (BRA) (11) 6-1 6-2
Tiago LOPES (BRA) (2) defeated Gustavo GUERSES (BRA) (12) 6-4 6-0
Luis David MARTINEZ (VEN) (3) defeated Nicolas CAVALHEIRO (BRA) 7-6(1) 6-4
Valter MORI-FILHO (BRA) (15) defeated Charles COSTA (BRA) (4) 7-6(8) 6-4
Bruno SEMENZATO (BRA) (5) defeated Gabriel PIMENTEL (BRA) (14) 6-4 6-4
Idio ESCOBAR (BRA) (6) defeated Thales LEVY (BRA) (16) 6-3 7-6(5)
Wilson LEITE (BRA) (10) defeated Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) (7) 6-2 6-2
Ariel BEHAR (URU) (8) defeated Matteo VOLANTE (ITA) 3-6 7-6(6) 6-4


MAIN DRAW

1st Round
Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) defeated Eduardo DISCHINGER (BRA) 6-2 6-7(6) 7-6(7)
Andre GHEM (BRA) defeated Alexandre SCHNITMAN (BRA) 6-0 6-1
Bruno SEMENZATO (BRA) defeated Luis David MARTINEZ (VEN) 6-0 6-4
Christian LINDELL (SWE) (5) defeated Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) 2-6 6-3 6-4
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (4) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 7-6(4) 7-5
Fabiano DE PAULA (BRA) defeated Fabricio NEIS (BRA) 7-6(4) 6-4
Tiago LOPES (BRA) defeated Wilson LEITE (BRA) 6-1 6-4
Marlon OLIVEIRA (BRA) defeated Marcelo DEMOLINER (BRA) (7) 6-4 2-6 6-3
Rafael CAMILO (BRA) (8) defeated Idio ESCOBAR (BRA) 6-1 6-4
Danilo FERRAZ (BRA) defeated Ariel BEHAR (URU) 7-6(2) 6-1
Diego MATOS (BRA) defeated Valter MORI-FILHO (BRA) 6-7(3) 7-6(4) 6-4
Andre BEGEMANN (GER) (3) defeated Guilherme CLEZAR (BRA) 2-6 6-1 6-3
Andre MIELE (BRA) (6) defeated Victor MAYNARD (BRA) 6-3 6-2
Tiago SLONIK (BRA) defeated Charles COSTA (BRA) 6-2 6-3
Gabriel DIAS (BRA) defeated Augusto MEIRELLES (BRA) 6-4 6-0
Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (2) defeated Cesare CASALI (BRA) 6-2 6-0

2nd Round
Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) defeated Andre GHEM (BRA) 6-3 6-3
Christian LINDELL (SWE) (5) defeated Bruno SEMENZATO (BRA) 6-2 7-5
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (4) defeated Fabiano DE PAULA (BRA) 6-2 6-1
Tiago LOPES (BRA) defeated Marlon OLIVEIRA (BRA) 6-1 6-3
Rafael CAMILO (BRA) (8) defeated Danilo FERRAZ (BRA) 7-6(3) 6-3
Andre BEGEMANN (GER) (3) defeated Diego MATOS (BRA) 2-6 6-3 6-3
Tiago SLONIK (BRA) defeated Andre MIELE (BRA) (6) 4-6 6-3 6-4
Gabriel DIAS (BRA) defeated Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (2) 6-3 6-2

Quarterfinal
Christian LINDELL (SWE) (5) defeated Ricardo HOCEVAR (BRA) (1) 3-6 6-4 6-3
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (4) defeated Tiago LOPES (BRA) 0-6 7-6(3) 6-2
Andre BEGEMANN (GER) (3) defeated Rafael CAMILO (BRA) (8) 7-5 7-6(2)
Tiago SLONIK (BRA) defeated Gabriel DIAS (BRA) 6-1 4-6 6-4

Semifinal
Christian LINDELL (SWE) (5) defeated Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (4) 7-5 6-3
Andre BEGEMANN (GER) (3) defeated Tiago SLONIK (BRA) 6-3 6-3

Final
Andre BEGEMANN (GER) (3) defeated Christian LINDELL (SWE) (5) 6-4 6-2