2011 Brazil F2 Futures - Singles

QUALIFYING DRAW

1st Round
Caio SILVA (BRA) (1) BYE
Rodrigo GIUDICI (BRA) defeated Augusto Tadeu Neves Frazao FREITAS (BRA) 6-1 1-0 Retired
Gabriel PIMENTEL (BRA) (2) BYE
Sebastian LOSAVIO (ARG) defeated Brayner CARVALHO (BRA) 6-0 6-1
Valter MORI-FILHO (BRA) (3) BYE
Rafael RACY (BRA) BYE
Gustavo GUERSES (BRA) (4) BYE
Lenoir RAMOS (BRA) BYE
Thales LEVY (BRA) (5) BYE
Felipe GIGLIOTTI (BRA) BYE
Fabio PATERNO (BRA) BYE
Felipe FRIAS (BRA) BYE
Matteo VOLANTE (ITA) BYE
Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) defeated Nicolas CAVALHEIRO (BRA) 6-1 4-6 6-0
Pedro FEITOSA (BRA) BYE
Franco ECHENIQUE (ARG) defeated Pedro MENNA BARRETO (BRA) 6-1 6-0

2nd Round
Caio SILVA (BRA) (1) defeated Rodrigo GIUDICI (BRA) 6-2 7-5
Sebastian LOSAVIO (ARG) defeated Gabriel PIMENTEL (BRA) (2) 7-5 6-2
Valter MORI-FILHO (BRA) (3) defeated Rafael RACY (BRA) 6-1 6-2
Gustavo GUERSES (BRA) (4) defeated Lenoir RAMOS (BRA) 7-5 6-2
Thales LEVY (BRA) (5) defeated Felipe GIGLIOTTI (BRA) Walkover
Felipe FRIAS (BRA) defeated Fabio PATERNO (BRA) 6-1 6-4
Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) defeated Matteo VOLANTE (ITA) 6-4 3-6 6-1
Pedro FEITOSA (BRA) defeated Franco ECHENIQUE (ARG) 6-1 6-2


MAIN DRAW

1st Round

Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (1) defeated Eduardo DISCHINGER (BRA) 6-1 7-6(14)
Thales LEVY (BRA) defeated Idio ESCOBAR (BRA) 4-6 6-4 6-2
Gabriel PIMENTEL (BRA) defeated Nelson Luis Barbosa Dos SANTOS (BRA) 6-1 6-3
Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) (7) defeated Diego MATOS (BRA) 6-3 6-1
Thales TURINI (BRA) (4) defeated Felipe FRIAS (BRA) 6-1 6-1
Silas ARAUJO DE CERQUEIRA (BRA) defeated Gustavo GUERSES (BRA) 6-3 6-2
Fabiano DE PAULA (BRA) defeated Gabriel DIAS (BRA) 6-3 6-4
Danilo FERRAZ (BRA) (6) defeated Charles COSTA (BRA) 4-6 6-1 6-3
Fabricio NEIS (BRA) (5) defeated Pedro FEITOSA (BRA) 7-5 6-4
Jose BENITEZ (PAR) defeated Marlon OLIVEIRA (BRA) 1-6 6-3 7-5
Ariel BEHAR (URU) defeated Tiago SLONIK (BRA) 6-4 6-2
Andre MIELE (BRA) (3) defeated Victor MAYNARD (BRA) 6-3 6-0
Sebastian LOSAVIO (ARG) defeated Nicolas SANTOS (BRA) (8) 6-4 6-0
Caio SILVA (BRA) defeated Alexandre SCHNITMAN (BRA) 4-6 6-3 6-4
Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) defeated Wilson LEITE (BRA) 1-6 6-2 6-2
Andre BEGEMANN (GER) (2) defeated Valter MORI-FILHO (BRA) 6-1 6-4

2nd Round
Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (1) defeated Thales LEVY (BRA) 6-0 6-1
Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) (7) defeated Gabriel PIMENTEL (BRA) 6-1 6-4
Thales TURINI (BRA) (4) defeated Silas ARAUJO DE CERQUEIRA (BRA) 6-0 6-0
Fabiano DE PAULA (BRA) defeated Danilo FERRAZ (BRA) (6) 1-6 6-4 6-2
Jose BENITEZ (PAR) defeated Fabricio NEIS (BRA) (5) 4-6 6-3 5-1 Retired
Andre MIELE (BRA) (3) defeated Ariel BEHAR (URU) 6-4 5-7 7-6(5)
Caio SILVA (BRA) defeated Sebastian LOSAVIO (ARG) 6-1 6-3
Andre BEGEMANN (GER) (2) defeated Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) 6-4 6-3

Quarterfinal
Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (1) defeated Daniel-Alejandro LOPEZ CASSACCIA (PAR) (7) 7-5 6-2
Thales TURINI (BRA) (4) defeated Fabiano DE PAULA (BRA) 6-4 6-1
Andre MIELE (BRA) (3) defeated Jose BENITEZ (PAR) 6-1 6-0
Andre BEGEMANN (GER) (2) defeated Caio SILVA (BRA) 6-3 6-7(2) 6-3

Semifinal
Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (1) defeated Thales TURINI (BRA) (4) 7-6(3) 7-5
Andre BEGEMANN (GER) (2) defeated Andre MIELE (BRA) (3) 6-7(4) 6-4 6-4

Final
Andre BEGEMANN (GER) (2) defeated Eladio RIBEIRO NETO (BRA) (1) 1-6 6-4 6-4